Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu ertelendi


Alper Gezeravcı
Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı, uzaya Axiom Space şirket tarafından yapılacak SpaceX merkezli Ax-3 / Axiom Mission 3 görevi ile çıkarılacak.

Bu görev normalde 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de yapılacaktı ancak kapsülün iniş paraşütlerinde yaşanan bir problem buna izin vermedi. Görev için bir sonraki deneme ise 19 Ocak gecesinde (Şimdilik saat 00:49 olarak veriliyor) yapılacak. Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak seçilen Alper Gezeravcı (Fotoğraflarda en sağda yer alıyor) uzaya daha spesifik olursak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS), özel uzay şirketlerinden Axiom Space tarafından SpaceX Falcon 9 kullanılarak çıkarılacak. NASA ve ISS ortaklarının onayı aldıktan sonra kabul edilen dört kişilik çok uluslu ekipte, “Görev Uzmanı” olarak geçen Gezeravcı yanında Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve diğer Görev Uzmanı Marcus Wandt da olacak. Burada aktarıldığı kadarıyla Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, daha sonrasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü‘nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir F-16 pilotu olan Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere ve başarılara imza atmış. Ax-3 görevi herhangi bir sıkıntı olmazsa ISS’e yönelik tamamı Avrupalı ekipten oluşan ilk ticari astronot görevi olacak. Axiom Space’in insanlı üçüncü görevi olarak geçen Ax-3 için İtalya, Türkiye ve İsveç, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) üzerinden bir araya gelmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir