Apple, iPhone’lardaki NFC donanımını rakiplere açıyor
Apple App Store LOG Tasarım

Avrupa Birliği, Digital Markets Act ile teknoloji firmaları için yeni çizgiler çekiyor, bu yüzden Apple önemli bir adım atıyor.

Avrupa Birliği, kaçıranlar için geçtiğimiz dönemde kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu temelde Apple, Avrupa’daki Apple Pay rakiplerine iPhone NFC’sini kullanma izni verecek. Daha önce bunu yapmayı direkt olarak Apple’ın teklif ettiği iddia edilmişti, süreç bugün itibarıyla tam olarak netlik kazandı. Şu aşamada sadece Avrupa’yı kapsayan adım sayesinde kişiler, iPhone’larını kullanarak rakip ödeme sistemleriyle de temassız ödeme yapabilir hale gelecek. Bu elbette güzel görünüyor ve gerçekten çok ama çok uzun zamandır isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DMA nedeniyle Apple, önümüzdeki dönemde iOS işletim sisteminde App Store harici uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalacak.  Geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla şirket bu konuda çalışmalara aktif olarak devam ediyor, buna işaret eden detayların iOS 17.2 güncellemesinin beta sürümlerinde göründüğü aktarılıyor. Bu konuda kısa süre önce bazı bilgiler veren Mark Gurman ise Apple’ın App Store dışı yüklemelere 2024’ün ilk yarısı içerisinde Avrupa’da izin vermeye başlayacağını aktarıyor.

Burada çok sıkı kontroller uygulayacağı aktarılan şirketin, bu imkanı Avrupa dışında sunup sunmayacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Bu planı gerçeğe dönüştürmek adına büyük bir işgücü ayırdığı bilinen Apple, daha önce duyduğumuz kadarıyla bu konuda bazı çalışanlarını hiç mutlu etmiyor.

Apple halen App Store dışı yüklemelerin tüketicilerin cihazlarına güvenli olmayan uygulamalar sokabileceğini ve gizliliğe zarar verebileceğini savunuyor. Ancak firma Avrupa’da satışa devam edebilmek adına yasalara uymak durumunda ve bu yüzden gerçekten çok büyük bir ekosistem değişikliği yolda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir