Chrome, üç farklı kalemde daha iyi hale getiriliyor
Chrome LOG Tasarım

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı konumunda bulunan Chrome, üç kalemde daha iyi hale getiriliyor.

Chrome yakında masaüstü sürümünde gruplanmış seklemeleri diğer masaüstü cihazlarınız ile senkronize edebilecek. Bu sayede cihaza geçişlerini daha efektif hale getirecek olan Google, yakında “Güvenlik Kontrolü” sistemini de size proaktif uyarılar sağlamak adına arka planda otomatik olarak çalışır hale getirecek. Bu sistem tehlikeli hale gelen parolaların değiştirilmesini söyleyecek yani sizi sürekli olarak güvenli tutmak adına yönlendirmeler yapacak. Bu arada artık kişiler bellek tasarrufu modunu belirli siteler için sürekli olarak aktif bırakabilecek, bu da RAM tasarrufu elde etme konusunda fayda sağlayacak. Chrome için bundan önce ise çerezler gündeme gelmişti. Google, birçok internet sitesinin para kazanma / reklam amacıyla web üzerindeki faaliyetlerinizi takip etmek için kullandığı üçüncü parti çerezleri Chrome üzerinde yerleşik olarak engellemeye yönelik ilk adımı 4 Ocak tarihinde atacak. 4 Ocak tarihinde çok sınırlı bir kitle için kullanıma sunulacak “İzleme Koruması” özelliği (Hem mobil hem masaüstü destekli), 2024’ün ikinci yarısına geçtiğimiz zamansa herkese açılacak. Kullanıcıların takip edilmesini keseceği için oldukça güzel olan bu adım, Chrome için masada olan tek ciddi değişiklik de değil.

Chrome temelinde tepki çeken Manifest V3 değişikliği için de çalışmalar sürüyor, Manifest V2 dönemi yeni yılda kapanıyor. Google, Manifest v2 temelli mevcut Chrome eklentilerine olan desteği resmi olarak duyurulduğu kadarıyla 2024 içerisinde kesecek ve Manifest V3 temelinde yeni bir dönem başlatacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreci geçtiğimiz dönemde erteleyen ancak eninde sonunda Manifest V2’yi net olarak kullanımdan kaldıracak olan Google, sık sık gündeme geldiği üzere Manifest V3 ile beraber reklam engelleyicilerin performansını azaltacak. En büyük gelir kaynağı reklamlar olan Google’ın Manifest V3 ile reklam engelleyicilerin verimini düşürmesi firma için mantıklı olsa da kullanıcılar arasında tepki topluyor. 

Aktarıldığı kadarıyla uBlock Origin ve AdGuard gibi modern reklam engelleyicilerin çoğu, HTTP isteklerindeki tüm kategorileri engellemek için Chrome’un “webRequest” API’ını kullanıyor. Uzmanlara göre bu yöntem sitelerin yükleme sürelerine ciddi seviyede gecikme ekliyor, internet devi Google da bunu kesinlikle istemiyor. Manifest V3, bunun yerine geliştiricilerin “declarativeNetRequest” kullanmalarını gerektiriyor ve bu da onları sadece belirli URL’lerden oluşan bir engelleme listesini kullanmaya zorluyor.

Bu liste aktarıldığı kadarıyla sadece 30 bin giriş ile sınırlı. Güncel birçok reklam engelleyici ise şu an 300 binden fazla girişe sahip listeler ile görev yapıyor. Bu yüzden Manifest V3 ile beraber reklam engelleyicilerin performansı düşecek, birçok reklam eskiden olduğu gibi engellenemeyecek. 

Son yapılan güncellemeler ise spesifik olarak bu konuda bazı çalışmaların olduğunu, Google’ın henüz detaylanmamış olsa da süreçte limit artışına giderek bazı engelleri kaldırdığı aktarılıyor. Bu son adımlar sayesinde reklam engelleyicilerin eskiye nazaran daha az darbe alacağı iddia ediliyor.

Chrome haberleri yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir