Çinli Baidu’nun ChatGPT rakibi 100 milyonu geride bıraktı
Çinli Baidu, ChatGPT rakibi ERNIE Bot ile karşımızda

Yapay zekâ merkezli sohbet botu ChatGPT, alanda ses getirmeyi sürdürürken, rakipler de geliyor. Bunlardan birisi ERNIE Bot.

Çin’in Google’ı olarak geçen Baidu, geçtiğimiz aylarda üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı ERNIE Bot ile ChatGPT karşısına bir yapay zekâ destekli sohbet botu çıkardı. Bugün öğrendiğimiz kadarıylaysa bu sistem ile 100 milyon kullanıcı sayısını geride bırakıldı ve bu geçilen çok önemli bir kilometre taşı oldu. Sürpriz olmayacağı üzere direkt olarak Çin pazarına odaklanan bot, firma tarafından aktarılan bilgiye göre detaylarına burada yer verdiğimiz dil modeli GPT-4 kadar yetenekli yapıda. Bu biraz fazla iddialı ancak kurdukları altyapı özelinde kendisine fazlasıyla güvenen Baidu, açılımı “Enhanced Representation through Knowledge Integration” olan ERNIE üzerinde aslında 10 yıldır çalışıyor ancak son sürüm ile direkt olarak ChatGPT’ye odaklanılıyor. ChatGPT’nin patlaması sonrasında 2019 çıkan ilk sürümü ciddi şekilde güncelleyerek “Çin alternatifi” temelinde yeniden karşımıza çıkaran firma, sistemin veri tabanında 550 milyar kadar gerçekliği kanıtlanmış bilginin yer aldığını söylemişti. Çince metinlerden görüntü ve videolar oluşturabilen bot, söylendiği kadarıyla sesli iletişim desteğine de sahip ve daha ilk aşamada ERNIE Bot’un üzerinde kurulduğu teknolojiyi kullanmak için 650 farklı şirket kayıt yaptırmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce de eski OpenAI (ChatGPT’yi geliştiren şirket) çalışanları tarafından kurulan Anthropic firması, Claude isimli kendi yapay zekâ temelli sohbet botları ses getirmişti. Google’ın 2022 yılında tam 300 milyon dolar yatırım yaptığı firma, kendi sohbet botu için “zararlı çıktılar / sonuçlar üretme olasılığı daha düşük” ve “sohbet etmesi daha kolay” açıklamalarını yapıyor. ChatGPT gibi sorulan soruları anlayan ve kullanıcılara etkili cevaplar verebilen sistem, yazılımcılara kodlama konusunda yardımcı olabiliyor ya da sizin yerinize belirli konularda içerikler / yazılar hazırlayabiliyor. Cevapları ya da başka bir deyişle cevap tonu özelleştirilebilen Claude, herhangi bir internet erişimine sahip değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir