Çinli BYD, Avrupa fabrika yatırımı için Macaristan’ı seçiyor
BYD LOG Tasarım

Türkiye’de de bulunan BYD, Macaristan’da yeni fabrika kuruyor. Bu fabrikada elektrikli otomobil ve batarya üretimi yapılacak.

Financial Times’a göre BYD, Macaristan’ın güneyindeki Szeged kentinde elektrikli araç ve batarya üretimi için yeni bir fabrika kurmayı planlıyor. Bu konuda resmi açıklamanın çok yakında yapılması bekleniyor, BYD’nin Macaristan’da halihazırda bir otobüs fabrikası da bulunuyor. Şirketin Macaristan’da üreteceği araçlar, Avrupa otomobil pazarındaki pazar payını artırma açısından büyük önem arz ediyor, o fabrikada üretilen araçların Türkiye gibi pazarlara da getirilmesi bekleniyor. İleride Türkiye’de de bir fabrika kurma ihtimali olan BYD (Build Your Dreams), 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu. Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı aktarılmıştı. Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son firmanın kasım ayında 170 binden fazla elektrikli araç satışı yaptığı ve bunun şirket için yeni bir satış rekoru olduğu duyurulmuştu. Şirket ekim ayında ise 165 bin elektrikli satışı gerçekleştirmişti. Hibrit araçlar ile beraber kasım ayını 301 binden fazla araç satışı ile kapatan dev firma, geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz kadarıylaysa 2023’ün üçüncü çeyreği toplamında pazar payını yüzde 17’ye çıkardı. Tamamen elektrikli otomobil pazarı için verilen bu veride Tesla’nın da pazar payı yüzde 17’de yer alıyor, BYD’nin üçüncü çeyrekte eşitlendiği en büyük rakibini dördüncü çeyrekte hatırı sayılır bir farkla geçeceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir