Çinli firmadan bu sefer bir insansı robot geldi: Unitree H1
insansı robot

Robot dünyasında seçenekler artmaya devam ediyor. Çinli firmadan bu sefer bir insansı robot geldi, Unitree H1 görücüye çıkarıldı.

Çinli şirket Unitree tarafından geliştirilen “ilk” insansı robot Unitree H1, alandaki rekabeti hareketlendiren en yeni seçenek olarak dikkat çekti. Tanıtım videosu yukarıda yer alan model, açıklamaya göre pazara çıkarıldığı zaman yaklaşık 90 bin dolara alınabilecek. 180 cm boyunda ve 47 kg ağırlığında olduğu açıklanan robot, 30 kg yük taşıyabiliyor ve şirketin kendi geliştirdiği 360 Nm’lik M107 motorlarıyla donatılan eklemleri geniş bir esneklikle çalışabiliyor. Henüz elleri olmayan ancak Unitree tarafından yapılan açıklamaya göre esnek parmaklara sahip özel elleri geliştirme aşamasında olan robot, kafasındaki Intel RealSense D435i kamera sistemiyle çevresini derinliğiyle beraber algılayabiliyor ve aynı zamanda bir LiDAR da taşıyor. 15-Ah (864-Wh) batarya ile donatılan ancak henüz maksimum kullanım süresi açıklanmayan robot, bozuk arazilerde saniyede 1.5 metre yol alabiliyor, düzgün arazide ise saniyede 5 metre koşabileceği aktarılıyor. Denge konusunda sorunu olmayan ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas gibi darbelere dayanabilen insansı robot Unitree H1, henüz prototip aşamasında yer alıyor, firma ticari çıkışı ancak 3 ila 10 yıl içerisinde yapmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce alanda dikkat çeken robot köpek sınıfında yer alan dört bacaklı Unitree B2 olmuştu. B2, üzerinden geçmek adına Unitree B1 üzerine kuruluyor ve doğal olarak daha yüksek bir performans sunuyor. Boston Dynamic imzalı Spot karşısına çıkarılan rakiplerden olan B2, robotik sistem eğitimi ve araştırmasının yanı sıra endüstriyel otomasyon, denetim, acil kurtarma ve güvenlik devriyesi gibi uygulamalar için tasarlanmış bir seçenek konumunda. Çevresini algılamak için iki HD kamera, iki derinlik algılayıcı kamera ve bir LiDAR modülü ile donatılan robot, bu sayede normal yollar yanında bozuk arazilerde otonom bir şekilde yol alabiliyor.

Maksimumda 21 km/s hızda yol alabildiği açıklanan model, 40 cm yüksekliğindeki objelerin üstünden geçebiliyor ve hareket halinde 40 kg, sabit konumda ise 120 kg yük taşıyabiliyor. Dahili 45-Ah/2,250-Wh lityum bataryası ile beş saat boyunca yürüyebildiği aktarılan ve bu sayede B1’i tam 3 saat geride bırakan B2’nin bacak eklemi aktüatörleri, B1’inkilere göre yüzde 170 daha fazla tork (360 Nm) getiriyor, bu da performansa direkt olarak etki ediyor. Dikkat çeken robot köpek için şimdilik bir fiyat bilgisi paylaşılmıyor ancak fiyat-performans oranının Spot’a nazara çok yüksek olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir