Eski Ekran Kartlarında Frame Generation Kullanma


Ekran kartı teknolojileri büyük bir hızla ilerliyor. Fakat son yıllarda saf performansa ek olarak çok fazla yardımcı yazılımsal/donanımsal müdahaleler yapılmaya başlandı. Donanım destekli ışın izleme, yapay zeka çekirdekleri falan derken ekran kartları çok daha komplike bir hal aldı. Bu yeni teknolojiler arasında en dikkat çekici olan ise Nvidia’nın tanıttığı Frame Generation teknolojisiydi. Bu teknoloji yapay zeka sayesinde kare tahmini yaparak FPS değerlerini uçuruyordu. Fakat bu tabii ki bir tartışmaya da yol açtı çünkü şu an için sadece RTX 4000 serisine destek sundular.

Tabii rakibi olan AMD tarafı da FSR 3 ile birlikte kendi Frame Generation teknolojisini duyurdu. Fakat bundaki en büyük fark bunu çok daha eski ekran kartlarıyla bile kullanabiliyor olmanız. Bu olay işleri iyice kızıştırdı. FSR 3 desteği olan oyun sayısı çok az fakat modderlar bu açık kaynak teknolojiyi çok sayıda oyuna/ekran kartına entegre etmeyi başardı. Böylelikle piyasadaki çoğu oyunda Frame Generation kullanabiliyorsunuz.

Bugünkü yazımızda eski ekran kartlarında frame generation kullanma yöntemlerini sizlere anlatıyor olacağız.

Frame Generation Teknolojisi

Nvidia DLSS, AMD FSR teknolojileri aslında çok yeni sayılmazlar. Yıllardır aktif olarak kullanılan FPS artırma teknolojisi bunlar. Nvidia bunu donanımsal destekle yaptığını söylerken AMD tarafı ise bunu yazılımsal olarak halledebildiğini söylemekte. Haliyle FSR teknolojisi GTX serisi bazı ekran kartları, RX 590 gibi nispeten daha eski ekran kartlarında da aktif olarak kullanılabiliyor. Burada AMD tarafının eski kartlara sahip çıkması zaten büyük bir beğeni kazanmıştı.

Tabii ki FSR tarafındaki görüntü kalitesi bazı senaryolarda Nvidia’nın yapay zekadan destek alan DLSS teknolojisi kadar başarılı olamayabiliyor. Fakat yine minimal kayıplarla FPS değerlerini 2 katına kadar çıkartmak çoğu oyuncu için gayet kabul edilebilir bir durum haline geldi.

Bu teknolojiyi kısaca özetleyecek olursak adlarından da anlayabileceğiniz üzere oyundaki karelerin tahmin edilerek yeni kareler oluşturulması. Yani aralara ekran kartı tarafından oluşturulan yeni kareler ekleniyor, bu da FPS değerini ciddi anlamda yükseltiyor. Tabii bu hesaplamalar biraz gecikmeye sebep olabiliyor, burada da Nvidia Reflex, AMD’de de AntiLag teknolojileri devreye giriyor.

Nvidia DLSS 3 Frame Generation

Nvidia’nın kare oluşturma teknolojisi DLSS 3 ile birlikte hayatımıza girdi. Fakat bu teknolojiyi kullanabilmek için şu an için GeForce RTX 4000 serisi bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Nvidia tarafı bunun eski nesil kartlarda stabil çalışmayacağını düşünüyor. Tabii ilerleyen zamanlarda bu durum değişebilir. Nvidia bu teknolojiye Reflex teknolojisini de entegre ederek kare oluşturma sırasında oluşan gecikmeyi büyük ölçüde telafi edebiliyor. AMD FSR’nin aksine bu bir açık kaynak teknoloji değil.

 

Fakat mod yapımcıları buna da bir çözüm buluyorlar. DLSS destekli oyunları AMD FSR destekli hale getirerek FSR 3 Frame Generation teknolojisini aktif etmeyi başarıyorlar. Fakat şu anki modda RTX 2000-3000 serisi bir ekran kartı kullanmak zorundasınız, ileride bunun düzeltilebileceği söyleniyor. 

DLSS to FSR3 Mod İndir

Bu mod için RTX 2000-3000-4000 serisi bir ekran kartı gerekmekte. Bu mod ücretsiz olarak yayınlanıyor ve kurulumu da bir hayli basit.

Modun Kurulum Aşaması

  • Yukarıdaki mod dosyasını indirin ve bir klasöre çıkartın.
  • “DisableNvidiaSignatureChecks.reg” yazılı dosyaya sağ tık yapın ve “Çalıştır”ı seçin. Diyalog gelirse “Evet” butonuna basın.
  • Oyunun kurulu olduğu dizini bulun. Bunu Steam kütüphanesinde “Oyuna sağ tık > Yönet > Yerel dosyalara göz at” özelliğiyle kolayca yapabilirsiniz.
  • “dlssg_to_fsr3_amd_is_better.dll” adlı dosyayı ve yeni “nvngx.dll” dosyasını yukarıda bulduğunuz oyunun ana kurulum dizinine yapıştırın. Yeniden yazma uyarısı gelirse kabul edin.
  • İşlemler tamam, oyunu başlatıp deneyebilirsiniz.

Önemli Not: Bu tarz yamalar mod yapımcıları tarafından yapılan şeyler. Haliyle resmi destekli oyunlardaki gibi stabil bir deneyim yaşayamayabilirsiniz. Buna ek olarak online oyunlarda kullanmanızı KESİNLİKLE ÖNERMİYORUZ.

AMD FSR Frame Generation

AMD tarafının kare oluşturma teknolojisi ise Nvidia’nın aksine yazılımsal olarak çözülüyor. Bu da Nvidia tarafındaki gibi donanımsal kısıtlamalar olmadığı anlamına geliyor. Günümüzde RX 580, GTX 1650 gibi ekran kartlarıyla bile FSR 3 Frame Generation teknolojisini kullanmak mümkün. Fakat AMD FSR 3 destekli oyun sayısı resmi olarak gerçekten çok az. DLSS 3 tarafı ise ciddi anlamda çok daha yaygın. Fakat FSR teknolojisi açık kaynak kodlu olduğu için mod yapımcıları bunu oyunlara rahatlıkla entegre edebiliyor.

Şu an GTX, RX serisi ekran kartlarında aktif olarak çalışabilen bir mod bulunuyor. Bu ise yine GTX kartlarda da kullanılabilen FSR 2 teknolojisini FSR 3 olacak şekilde güncelliyor. Fakat bu modun yapımcısı bu modu beta aşamasındayken aylık 5 dolar gibi bir fiyata satmakta. İlerleyen zamanlarda ücretsiz olarak sunacağını da belirtmekte. Bu modun da kurulumu aslında yukarıdaki mod gibi, dosyaları oyunun kurulu olduğu dizine atıyorsunuz.

FSR 2 to FSR3 Mod Patreon Sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir