FAA, Boeing 737 MAX 9 uçakların uçuşuna tekrar izin verdi
Boeing 737 Max 9

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), Boeing 737 MAX 9 uçakların uçuşuna tekrar izin verdiklerini duyurdu.

Kaçıranlar için Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 Max 9 yolcu uçağı kalkışından 35 dakika sonra bir pencereyi de içinde alan gövde parçasının kopmasının ardından Portland’a dönmek zorunda kalmıştı. Alaska Havayolları uçakta 171 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğunu ve uçağın “güvenli bir şekilde yere indiğini” söylemişti. Havayolu, 65 uçaktan oluşan 737 Max 9 uçak filosunun güvenlik denetimleri için “geçici olarak” kullanım dışı bırakılacağını kaydetti, en son bu konuda Boeing bir açıklama yapmıştı. BBC’de yer alan habere göre Boeing şirketi, uçuş sırasında gövdesinden parça kopan 737 Max 9 tipi uçakla ilgili hatalarını kabul ettiklerini açıkladı yani suçu havayolu firmasına atmadı. Şirketin CEO’su Dave Calhoun, olayın sorumluluğunu kabul ettiklerini ve süreci “tam bir şeffaflık içinde yürüteceklerini” belirtti. Boeing çalışanlarına hitaben konuşan Calhoun, “Bu duruma, öncelikle hatamızı kabul ederek yaklaşacağız. Her adımımızda yüzde 100 ve tam şeffaflık ile hareket edeceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu olay sonrasında büyük adımlar atılmıştı. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı Federal Havacılık İdaresi, yaşanan olayın ardından 171 adet 737 Max 9 uçağın geçici olarak uçuşunu yasaklamıştı. Ajans yaptığı duyuruda, uçuşu engellenen Max 9’ların uçak başına yaklaşık dört ila sekiz saat sürecek bir incelemeye tabi tutulması için bir ekip göndereceklerini söylemişti. Bugün öğrendiğimiz kadarıyla FAA, havayolu şirketlerinin merakla beklediği haberi paylaştı ve Boeing 737 Max 9 uçakların uçuşuna tekrar izin verdi. BBC’deki yeni habere göreyse FAA, Boeing’in bugüne kadar en çok satan dar gövdeli uçağı olan 737 MAX serisinin üretiminin artırılmasına ise izin vermeyeceklerini duyurdu. FAA yöneticisi Mike Whitaker “Boeing için işler eskisi gibi olmayacak” dedi ve ekledi: “Kalite kontrol sorunlarının tamamen çözüldüğünden emin olana kadar hiçbir kapasite artırımını veya yeni üretim bandı talebini onaylamayacağız.”

Olay sonrasında THY de bir adım atmıştı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, X hesabından yaptığı açıklamada şunları yazmıştı: Alaska Airlines’ın 737 MAX 9 uçağında yaşanan olay akabinde otoritelerin ön incelemesi sonucunda THY filosunda bulunan 5 adet 737 MAX 9 uçağın da tedbir amaçlı incelenmesi istenmiştir. Olaydaki teknik inceleme süreci tamamlanıp, otoritelerce talep edilen önlemler alınana kadar THY, filosundaki 5 adet 737 MAX 9 uçağını ilk inecekleri havalimanında operasyondan çekme kararı almıştır. Uçuş emniyeti en önemli önceliğimizdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir