Fransa, elektrikli araç kiralama programı ile dikkat çekiyor
Fransa

Avrupa’nın en büyük otomobil endüstrisine sahip ülkelerinden Fransa, elektrikli araç kiralama programı ile dikkat çekiyor.

Fransa, düşük gelirli ailelerin elektrikli otomobil erişimine rahat şekilde ulaşması için uzun süredir bir “sosyal kiralama girişimi” üzerinde çalışıyordu. Yapılan açıklama göre sosyal kiralama programı ilk olarak Ekim 2022’de duyuruldu ve ocak ayındaki çıkış öncesinde artık son aşamaya gelindi. Bu kapsamda peşinatsız bir üç yıllık kira sözleşmesi kapsamında Fransa’da ikamet eden ve gerekli uygunluk koşullarını karşılayanlar, çok düşük ödemeler ile elektrikli otomobil erişimine sahip olabilecek. Peki burada ne kadarlık bir ödemeden bahsediyoruz? Açıklanan listeye göre Citroën ë-C3 kiralamak için aylık sadece €54 verilmesi yeterli olacak. Bu şu aşamada karşımıza çıkan en düşük fiyat oluyor, Fiat 500 için €89, Opel Corsa EV için €94, Peugeot e-208 için €99, Opel Moka EV için €119, Citroën e-C4 için €129, Jeep Avenger için €149 ve Peugeot e-2008 içinse €149 fiyat açıklanıyor. Stellantis marka araçların hakim olduğu listeye daha sonra Renault Twingo E-Tech, Renault 5 E-Tech ve Volkswagen ID.2 modellerinin ekleneceği de aktarılıyor. Listeye herhangi bir Çinli aracı almayan ve ileride de almayacağı açıklanan Fransa hükümeti, “sosyal kiralamaya” hak kazanmak için Fransa’da ikamet ediyor olunmasını, yıllık gelirin 15.400 €’ya kadar olmasını, yılda 8.000 km’den fazla seyahat edilmesini ve iş yerlerinden en az 15 km uzakta yaşanıyor olmasını zorunlu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fransa, elektrikli ulaşım konusunda bizim gündemimize bundan önce bir elektrikli scooter haberi ile gelmişti. Scooter’ların kiralanmasını sağlayan ilk Avrupa başkenti olan Paris, daha sonra alınan bir karar kapsamında geri adım atarak elektrikli scooter kiralanmasını yasaklamıştı. Elektrikli scooter kiralama hizmetine “evet” ya da “hayır” oyunun kullanıldığı referandumda bir milyon 30 bin seçmenden 103 bin kişi oy kullandı.

Bunların yüzde 89’u “hayır” derken, sadece yüzde 11’i elektrikli scooter’ların şehir merkezinde kalmaya devam etmelerini destekledi. Çıkan karar aralarında ölümcül de olan bir dizi kazanın ardından gelmişti, scooter’lar devreden çıkınca Paris’te paylaşımlı bisiklet servislerinin patlama yaptığı ortaya çıktı. Şehirde paylaşımlı yapıda kullanıma sunulan elektrikli scooter’lar kullanımdan kalktı ancak paylaşımlı mikro mobilite çözümleri halen çok talep görüyor, şehrin paylaşımlı bisiklet sistemlerine yönelik bir adım atıp atmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir