GM ve Honda ABD’de hidrojen yakıt hücreleri üretmeye başladı
GM ve Honda

Önemli otomobil üreticilerinden GM ve Honda, ABD merkezli olarak hidrojen yakıt hücreleri üretmek için güçlerini birleştirdi.

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla General Motors (GM) ve Japon devi Honda 2017 yılında ABD’de kurulan ortak girişim şirketleri “FCSM (Fuel Cell System Manufacturing)” üzerinden, çok farklı konumlarda kullanıma uygun hidrojen yakıt hücrelerinin üretimine Michigan merkezli olarak başladıklarını duyurdu. Hidrojen yakıt hücreleri yakıt olarak sıkıştırılmış hidrojen kullanıyor ve sadece su buharı çıkardıkları için çevreye olumsuz bir emisyon oluşturmuyor. Bu teknolojiyi araçlarına getirmek için çalışan çok sayıda firma bulunuyor, bu konuda elbette GM ve Honda da önemli gelecek planları yapıyor. Hidrojen konusunda Güney Koreli otomobil devi Hyundai de çalışmalar yapıyor. Firmanın hidrojen tarafındaki en son çalışmaları hakkında Hyundai Türkiye’nin açıklaması şöyle olmuştu: “Hyundai Motor Company, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına çalışmalarına ve yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Kore’deki mevcut hidrojen ekosistemini uluslararası arenada paylaşarak hızla büyütmeyi ve iklim değişikliğine daha aktif bir şekilde yanıt vermeyi amaçlayan firma, Koreli ortaklarıyla hidrojen projeleri hakkında vaka çalışmaları ve danışmanlık yapacak.

Şirket, ‘Atıktan Hidrojene’ sürecini de tanıtarak geri dönüşüme ağırlık verecek. Hidrojen üretim yönteminde etkin bir rol almayı hedefleyen Hyundai, gıda atıkları, kanalizasyon çamuru ve hayvan gübresi gibi organik atıklardan elde ettiği biogazla temiz hidrojen üretecek. Atık kaynak kullanımı yoluyla çevre dostu bir enerji kaynağı üretirken aynı zamanda metan gibi yabancı maddeleri de ortadan kaldıracak.

Şirketin atıktan hidrojene doğru olan tüm üretim süreci, iklim değişikliğine büyük katkıda bulunan metanın azaltılmasının öneminin altını çiziyor. Ayrıca, çevre dostu mobilite, enerji üretimi ve endüstriyel kullanım için metanı atıklardan hidrojene dönüştürerek biogaz endüstrisini de aktif olarak destekliyor. Güney Kore’deki atıklardan hidrojene dönüştürme tesisleri, günde yaklaşık 500 kilogram hidrojen üreterek yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla karbon nötr bir yaklaşıma da katkıda bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir