Gmail, e-posta listelerinden hızlı çıkış için bir adım daha attı
Gmail LOG Tasarım

İnternet devi Google, Gmail için çalışmaları sürdürüyor. Popüler e-posta uygulaması için bu sefer iOS sonrasında web için bir adım atıldı.

iOS için Gmail uygulamasında bir süredir “E-posta listesinden çık” seçeneği bulunuyor. Bu seçenek son güncelleme ile direkt olarak açılan e-postanın alıcı adının sağ tarafına eklenmiş, bu sayede kullanıcılar rahatsız oldukları ya da artık gelmesini istemedikleri e-postalardan daha kolay şekilde kurtulabilir hale gelmişti. İşte bu konuda bu sefer web tarafında bir adım atıldı. Gmail’in web sürümünde artık e-postaların üzerine gelindiğinde bir “abonelikten çık” seçeneği gösteriliyor. Bu sayede kişiler istemedikleri e-postalardan, e-postanın içine girmeden daha hızlı şekilde kurtulabiliyor. Web sürümü için bundan önce de bir adım atılmıştı. Yapılan güncelleme ile beraber artık kullanıcılar el hareketleri veya insan içeren emojilerin cilt tonu veya cinsiyet tercihi direkt olarak seçim aşamasında ayarlayabiliyor. Daha önce buna izin vermeyen firma, güncelleme ile süreci olması gerektiği gibi doğru hale getiriyor, altyapının yakında eksiksiz olarak herkese açılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hepsinden önce ise internet devi Gmail için “emoji tepki sistemi” kullanıma almaya başlamıştı. Gmail için emoji tepki sistemi uzunca bir süredir aktif olarak iOS ve Android tarafında geliştirme aşamasında bulunuyordu. Geçtiğimiz aylarda ise sistem ilk olarak Android tarafında herkese açıldı. Bu bazı kişilerin hoşuna giden bu özellik, e-postalara cevap atmak yerine emoji ile tepki bildirilmesine imkan tanıyor. İlk aşamada 20 farklı emoji tepkisi sunuluyordu ve bazı emoji tepkileri şifrelenmiş mesajlarda ya da büyük gruplarda kullanılamıyordu. Emoji tepki sistemini 20’den fazla kişinin dahil olduğu e-postalarda kapatan Google, emoji tepkilerini e-postaların en altına koyuyor, seçilen emoji tepkisi 30 saniye içerisinde kaldırılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir