Google, Android işletim sistemi için geliştiriyor: “Private Space”
Android 14 Google LOG Tasarım

İnternet devi Google, yapılan keşiflere göre Android için “Private Space” isimli faydalı bir özellik geliştiriyor.

Samsung tarafından uzun zamandır sunulan “Secure Folder” özelliğini akla getiren “Private Space” özelliği, şu an Android 14 QPR 2 Beta 2 üzerinde test ediliyor ancak 2024’ün sonuna doğru gelecek Android 15 ile sunulacak gibi görünüyor. Bu özellik temel olarak kişilerin başkalarının görmesini istemediği uygulamaları gizlemesine imkan tanıyacak. Özetle uygulamalar için gizli bir alan yaratan altyapı, hassas uygulamalar için ekstra bir güvenlik katmanı getiriyor, bu sayede telefonun ana şifresini geçebilenler ya da bilenler bu uygulamalara erişim sağlayamıyor. Bu gizli alanın farklı şekillerde korunmasına imkan tanıyacak (Parola, parmak izi vb.) Google, gizli alana alınan uygulamaların bildirimlerini de parolası açılana kadar göstermiyor. Üzerinde halen çalışıldığı için çıkana kadar ciddi değişiklik görme ihtimali olan özellik, birçok kullanıcıyı fazlasıyla memnun edecektir ve birçok firma tarafından özel Android arayüzlerine dahil edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android işletim sistemi bundan önce bir açıklama ile ses getirmiş, Google CEO’su Sundar Pichai, mahkeme kapsamında Android telefonların güncellenmesi hakkında ilginç bilgiler vermişti. Android telefonlar güncelleme konusunda halen kullanıcıları tam olarak memnun etmiyor. Piyasaya çok sayıda Android telefon sunulduğu için, durum eskiye oranla daha iyi olsa da güncellemeler halen pek uzun ömürlü olmuyor.

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan bir açıklamaya göre şirket bunu değiştirmek, güncellemeleri sıklaştırmak adına telefon üreticilerinin gelirini dahi artırıyormuş. Pichai’ye göre telefon üreticilerine güncelleme sıklığını artırmaları için finansal teşvik programları uygulanıyor, bu bağlamda daha fazla / daha sık güncelleme gönderen firma Google servislerinden daha fazla para kazanıyor.

Güncellemelerin masraflı olduğunu belirten Sundar Pichai, bu yüzden teşvik uygulamalarına rağmen bazı üreticilerin ara güncellemeler yerine, potansiyel gelirden ödün vererek bir sonraki ana sürümler üzerinde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum bazı telefonların neden çok sayıda güncelleme aldığını, bazılarının ise neden almadığını bir seviye kadar açıklıyor. Google bildiğimiz kadarıyla tüm Android telefonlara iki yıl güncelleme yapılmasını zorunlu kılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir