Google, yazıları görselleştiren Imagen için yeni sürüm tanıttı
Google

Son dönemde yapay zeka tarafına büyük yatırım yapan internet devi Google, yazıları görselleştiren Imagen için yeni sürüm tanıttı.

Yapay zeka sistemleri birçok şeyi değiştiriyor ve bunlar arasında artık sanat / tasarım alanları da yer alıyor. Milyonlarca farklı fotoğraf ile eğitilen bu sistemler, artık bir şeyler tasarlamayı çocuk oyuncağı haline getiriyor. Bunların en çok bilinenlerinden birisi OpenAI imzalı DALL-E. Üzerinden geçmek adına bu teknoloji sayesinde yazılan basit cümleler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / fotoğraf oluşturabiliyor. Google Imagen sistemi de tam olarak bu yapıda karşımıza çıkıyor. Girilen cümlelerden gerçekten çok etkileyici fotoğraflar / tasarımlar oluşturabilen sistem, DALL-E ile benzer seviyede hatta birçok örnekte daha iyi sonuçlar sağlayabiliyordu. Bugün ciddi iyileştirmeler yapılan Imagen 2 sistemi tanıtıldı ve bu yeni üretken yapay zeka sistemiyle şirket, yukarıdaki iki örnekte de görebileceğiniz üzere kaliteyi ciddi şekilde artırdı. Yeni sistem çok iyi metinler oluşturabiliyor olmasıyla dikkat çekiyor ve çok gerçekçi sonuçlar sunabiliyor. Bunların bazıları aşağıda da gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DALL-E gibi yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici Google Imagen sistemi, henüz herkes tarafından kullanıma açık değil, şimdilik sadece Vertex AI müşterilerine açılıyor. Daha önce genel kullanıma çıkılmama durumunun arkasında kötüye kullanım ihtimali yer alıyor denilmişti. DALL-E gibi Imagen’in de herkese açılmadan önce tehlikeli / sahte kullanım senaryolarından arındırılması gerekiyor denilmişti. Bu konuda büyük çalışmalar yapıldığı aktarılırken, firma yapay zeka eğitimini özellikle bu alan odaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir