İadelerde Ücretsiz Kargo Zorunluluğu Kaldırılıyor


E-Ticaret hızla büyümeye devam ediyor. İnternet üzerinden alışveriş yapan insanların sayısı hızla artmaya devam ederken bu tarafta bazı düzenlemeler yapılıyordu. DHA’nın yeni haberine göre ise internetten alışveriş yapan neredeyse herkesi ilgilendiren bir durum. Çünkü iadelerdeki ücretsiz kargo zorunluluğunun kaldırılacağı söyleniyor. Bunun keyfi iadeleri düşürmek adına yapıldığı tahmin ediliyor, çünkü bazı önemli detaylar var.

İadelerde Kargo Ücretini Tüketici Ödeyecek

İnternet üzerinden alışverişte yaşanan ciddi artışla birlikte kargolarda da yoğunluk bir hayli arttı. Bunun üzerine iade kargolar da artınca hem zamandan kayıp hem de ciddi bir maliyet artışı söz konusu olabiliyordu. Bu tarz şeylerin önüne geçmek adına internet alışverişlerinde ayıplı mal, kusurlu ürün olmadığı takdirde iadelerde kargo ücretini tüketicinin ödemesine karar verildi. Bu konu hakkında şu an detaylı bilgilere sahip değiliz.

Bu yeni kararın 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanması planlanıyor. Bu karar ise bir zorunluluk mu yoksa e-ticaret sitelerine seçenek olarak mı sunulacak henüz belli değil. Çünkü bazı siteler müşteri memnuniyeti amacıyla ücretsiz iadeyi de devam ettirebilir. En net bilgiyi 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren görebileceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir