Insomniac Games oyunlarına ne kadar harcayıp ne kazanmış?
Insomniac Games

Yapılan sızıntı sayesinde PlayStation Studios’un bir parçası olan “Insomniac Games” oyunlarına ne kadar harcayıp ne kadar kazanmış ortaya döküldü. Oyun sektörünün maddi tarafı oldukça dikkat çekici.

1994 yılında Ted Price tarafından Xtreme Software olarak kurulan ve daha sonra adı değişen ABD merkezli oyun şirketi Insomniac Games, PlayStation Studios’un bir parçası olarak şimdiye kadar çok sayıda beğenilen oyuna imza attı. Son yıllarda özellikle satışa sunduğu Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Marvel’s Spider-Man Remastered, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Marvel’s Spider-Man 2 oyunları ile gündeme gelen ve Marvel’s Wolverine üzerinde de çalışan firma, eğer kaçırdıysanız  boyutu 1 TB’tan fazla olan büyük bir veri sızıntısına maruz kaldı. Hacker’lar şirketin gizli gelecek yol haritalarını ve sözleşmelerini, dahili sunum görsellerini, gelecek oyunların oynanış videolarını ve çok daha fazlasını elde ederek internette yayınladı. Bunlar arasında dikkat çekmeyi başaran maddi veriler de vardı. Buna göre Insomniac Games 10 milyondan fazla sattığı Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyunu için 156 milyon dolar harcamış, oyundan 260 milyon dolar gelir elde etmiş ve son aşamada toplam 104 milyon dolar net kâr elde etmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marvel’s Spider-Man Remastered için firma 39 milyon dolar harcamış, 4 milyon satış üzerinden 50 milyon dolar gelir elde etmiş ve burada 11 milyon dolar net kâr elde etmiş. PS5’in teknoloji demosu gibi olan Ratchet & Clank için 81 milyon dolar harcayan firma, 2 milyon satış üzerinden 73 milyon dolar gelir elde ettiği bu oyundan 8 milyon dolar zarar etmiş. Marvel’s Spider-Man 2 içinse firma tam 315 milyon dolar harcamış, oyundan 10 milyondan fazla sayarak tam 390 milyon dolar gelir elde etmiş ve 75 milyon dolar net kâr elde etmiş.

Sızıntı kapsamında elde edilen bilgilere göre firma 2025 yılında karşımıza bir Venom oyunu, 2026 yılında Wolverine oyunu, 2028 yılında Spider-Man 3 oyunu, 2029 yılında yeni Ratchet & Clank oyunu, 2030 yılında X-Men oyunu, 2031 ya da 2032 yılında ise başka bir yeni özel oyun ile çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir