iPhone 16 serisi için bu sefer tasarımsal detaylar gündemde


iPhone 16 serisi için bu sefer tasarımsal detaylar gündemde. MacRumors’tan gelen görsellerde kamera tasarımı dikkat çekiyor.

2024’ün eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 serisi, sürpriz olmayacağı üzere iPhone 15’lerden çok da farklı görünmeyecek. MacRumors’un elde ettiği erken aşamadaki tasarım detaylarına göre tasarımdaki en büyük fark arka kamera modülünde karşımıza çıkacak. iPhone 13, iPhone 14 ve iPhone 15’lerin arkasında çapraz konumlandırılmış çift kamera kullanan Apple, iPhone 16 modellerinde iPhone 12’deki gibi üst üste konulmuş çift kamera kurulumu kullanmaya başlayabilir ve burada yukardakilere benzer bir yapı karşımıza çıkabilir. Burada eskiye dönüşün arkasında “Spatial Video” çekimini kolaylaştırmanın yer aldığı düşünülüyor. Ortak olarak yine Dynamic Island ve USB-C portu kullanılacak ailenin Pro olmayan modellerinde sarı, siyah ve pembe renkleri de sunulacak gibi görünüyor. Telefonlar için şimdiye kadar çok sayıda bilgi çıktı. Örneğin analist Ming-Chi Kupo’ya göre iPhone 16 serisinde Siri odaklı yeni nesil yapay zeka altyapısı için mikrofon kalitesi artırılacak. Apple, iOS 18 işletim sistemiyle ve iPhone 16 serisiyle 2023 yılında patlama gören üretken yapay zeka konusunda büyük adımlar atacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an kendi büyük dil modelini geliştirmek adına büyük yatırımlar yapan Apple, kısa süre önce ortaya atılan iddiaya göre yeni dönem için iPhone 16 serisinde iPhone 15’lerden daha güçlü bir mikrofon kullanacak. Bunun arkasında spesifik olarak üretken yapay zeka ile güçlendirilecek sesli dijital asistan Siri yer alıyor, yeni mikrofonlar ile Siri’nin kişilerin söylediklerini çok daha net şekilde duyabileceği (Daha iyi sinyal-gürültü oranı üzerinden) söyleniyor.

Üretken yapay zeka temelli birçok özelliği spesifik olarak iPhone 16 serisine özel bırakacağı duyulan Apple, bu alanda çok fazla geride kalmak istemiyor ve bu konuda elindeki özel yapay zeka işlem birimlerine sahip çok güçlü işlemcilere fazlasıyla güveniyor.

Daha önce çıkan bilgilere göre şu an iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’te kullanılan faydalı eylem düğmesi, iPhone 16 serisindeki tüm telefonlarda yer alacak. Bu düğme hakkında iPhone 15 Pro serisi üzerinden Apple şunları aktarıyor:

“Zil ile sessiz modları arasında geçiş yapmayı sağlayan tek işlevli düğmenin yerini alan yepyeni Eylem düğmesi, kullanıcılara kamera veya fenere hızlı erişim; Sesli Notlar, Odak modları, Çeviri ve Büyüteç gibi erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirme ya da daha fazla seçenek için Kestirmeleri kullanma seçenekleri sunuyor.

Hassas dokunsal geri bildirim sağlayan basılı tutma hareketi ve Dynamic Island’daki görsel ipuçları, yeni düğmenin kullanıcının istediği eylemi başlatmasını sağlıyor.” Apple, bir süredir iddia edildiği kadarıyla iPhone 16 serisiyle birlikte altyapıyı mekanikten kapasitif tipte bir düğmeye dönüştürecek (Basınç algılayabilecek), bu sayede yeni telefonlardaki eylem düğmesine detayları önümüzdeki aylarda netleşecek daha da fazla işlev katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir