İşgalci olduğu belgelenen Intercity pisti boşaltmıyor
TOSFED LOG Görsel

TOSFED, bugün X üzerinden “İşgalci olduğu belgelenen Intercity, İstanbul Park pistini boşaltmıyor.” açıklamasını yaptı.

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) tarafından bugün yapılan resmi paylaşım tam olarak şöyle oldu: “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Tuzla Kaymakamlığı’na yazdığı yazıda işgalci olduğu resmi yazı ile belgelenen Intercity, ihtar süresinin bugün itibariyle bitmesine rağmen pisti boşaltmayarak kanunu ve hukuku hiçe saymakta, milli sporcuların İstanbul Park’a girişine engel olmakta ve kamuyu zarara uğratmaya devam etmektedir.” Peki bu konu tam olarak nereden çıktı? Intercity İstanbul Park konusunda geçtiğimiz ay Sözcü bir haber yayınladı. Bu habere göre İstanbul’un Tuzla ilçesindeki, Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’ne tahliye kararı çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 2003 tarihinde büyük hissedarları arasında TOBB ve İstanbul Ticaret Odası olan Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) ile sözleşmesi 20 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştı. Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin, 2012 yarış takviminde yer almamasının ardından, Park’ın işletmecisi FİYAŞ, pisti 10 yıllığına kiraya çıkardı. Pistin işletmesi Intercity şirket tarafından yürütülüyordu. Park’ın işletme süresinin 18 Temmuz 2023 tarihinde sona erdiğine dikkat çeken Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tahliye sürecinin 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı öğrenildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sözcü’nün edindiği belgeye göre, yüklenici firma FİYAŞ’tan taşınmazı tahliye ederek boş bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi. FİYAŞ’ın ise 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle taşınmazı tahliye sürecine kadar olan kullanım bedelini de ödeyerek boş bir şekilde teslim edeceğini bildirdiği belirtildi. İstanbul Park’ın tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından pist için 2024 yılında yeni bir ihale düzenleneceği öğrenildi.

Emre Özpeynirci tarafından burada aktarıldığı kadarıylaysa İstanbul Park’ta tahliye kararı haberlerine ilişkin Intercity’nin sahibi Vural Ak’tan şu açıklama geldi: “Normal bürokratik yazışmalar bunlar. Yeniden ihale açılacak ve biz de ihaleye gireceğiz, sonuç o zaman belli olacak. Kazanırsak kiracı olarak devam edeceğiz, kazanamazsak çıkacağız ve kazanan işletmeye başlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir