Mercedes-Benz, araçlarında MB.OS dönemini başlatıyor


Mercedes-Benz MB.OS
Mercedes-Benz MB.OS

Direkt olarak devam eden CES 2024 kapsamında gösterimi yapıldı. Mercedes-Benz, araçlarında MB.OS dönemini başlatıyor.

Mercedes-Benz araçlar yakında MB.OS üzerine kurulacak. Bu sistem üzerinde çok uzun zamandır çalışan Almanya merkezli dev üretici, MB.OS ile daha verimli ve hızlı çalışan bir yazılımsal altyapıya geçiş yapıyor. Direkt olarak şirket içinde geliştirildiği aktarılan MB.OS, sesli iletişim kurulabilen bir üretken yapay zeka temelli sesli / dijital asistanı da merkeze alıyor. Araçlarına geçtiğimiz aylarda ChatGPT de getiren firma, kendi asistanı için özel bir LLM yani büyük dil modeli kullanıyor. Doğal dil anlama ve cevaplama yeteneğinin çok yüksek olduğu aktarılan asistan, bu açıdan büyük bir potansiyel ve kullanım kolaylığı vadediyor. MB.OS ile beraber araçlarında yüksek kalitede grafiklere sahip (Bir oyun motorundan güç alınacak) üç boyutlu navigasyon dönemini başlatacak olan Mercedes-Benz, yeni temelde Audible ve Amazon Music gibi servislerden gelecek sesli içerikler yanında, filmler ve diziler için Sony Pictures Entertainment, Arcade tarzı video oyunları içinse Antstream ile kurduğu ortaklık üzerinden güçlü görsel içerikler de sağlayacak. Bu yıl içinde aktif kullanımı başlayacak MB.OS, birçok araca gönderilecek.

[haber id=”86824

CES 2024 kapsamında Almanya merkezli BMW de önemli duyurular yaptı. Firma CES duyuruları kapsamında ilk olarak oyuna odaklandı. Buna göre BMW Operating System 9 / iDrive 9 işletim sistemini merkeze alan BMW araçlara yakında herhangi bir Bluetooth destekli oyun kontrolcüsü bağlanabilecek (İki tane) ve böylece araç içindeki oyunlar park halinde rahatlıkla oynanabilecek. Aynı zamanda araçları içerisinde sunduğu çevrimiçi / normal video çözümlerini de Operating System 8.5 ve Operating System 9 işletim sistemli araçlar için çeşitlendireceklerini belirten firma, biraz daha uzak gelecek için de adımlar atıyor. Burada özellikle artırılmış ve karma gerçeklik adımları dikkat çekiyor, firma kullanıma oldukça hazır hale getirdiği altyapı sayesinde gerçek dünyaya sanal objeler yerleştirebiliyor.

Bunun için AR gözlüklerden yardım alan BMW, süreçte şu an Xreal Air 2 AR gözlükler ile demo gösterimi yapıyor, altyapıda spesifik olarak gerçek yollara eklenen sanal işaretçiler ile navigasyona yani yönlendirmeye odaklanıyor. CES 2024’te ilk kez 2022 yılında duyurduğu kendi özel sesli asistanını oluşturmak adına Amazon’un Alexa temelli teknolojilerini kullanarak önemli bir aşamayı geride bıraktığını da belirten BMW, süreçte Alexa için geliştirilen yeni LLM’i (Büyük Dil Modeli) kullanıyor ve gelecekte araç içi sesli asistanının kişilere büyük yardımlarda bulunacağını belirtiyor. Firma hepsine ek olarak araçlarının uzaktan kontrol edilmesine imkan tanıyacak, bu temelde gerçek kişiler özel simülasyon donanımlarından yardım alarak, araçların parkını sizin yerinize düşük gecikmeli internet bağlantıları aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir