Microsoft, 1.900 Activision ve Xbox çalışanını işten çıkarıyor




Activision Blizzard Microsoft Sony

Bugün çok üzücü bir haber daha geldi. Microsoft maalesef 1.900 Activision Blizzard ve Xbox çalışanını işten çıkarıyor.

Activision Blizzard firmasını çok uzun bir uğraş sonrasında devasa bir para vererek satın alan Microsoft, bugün çatısı altına aldığı şirketten ve aynı zamanda Xbox bölümünden 1.900 kişiyle yollarını ayırdı. Toplamda 22 bin kadar çalışanı bulunan Microsoft’un bu adımı, şirketin yakın zamanda gerçekleştirdiği tek işten çıkarma da olmadı. Bu arada Blizzard başkanı Mike Ybarra şirkette ayrılmaya karar verdi (Bu büyük bir kayıp olarak görülüyor), buna ek olarak Blizzard’ın üzerinde çalıştığı bir hayatta kalma oyunu da iptal edildi. Geçtiğimiz günlerde de Riot Games, TikTok ve Google yeni işten çıkarmalar ile gündeme gelmişti. En son ise eBay üzücü bir haber vermişti. Yapılan resmi duyuruya göre alışveriş konusunda en önemli isimlerden olan eBay yaklaşık 1.000 çalışanı ile yollarını ayırıyor. Devam eden ekonomik koşullar nedeniyle işgücünün yaklaşık yüzde 9’una kötü bir haber veren firma, aktarıldığı kadarıyla istediği düzeyde büyüyemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz haftalarda Twitch 500 çalışanı ile yollarını ayıracaklarını duyurdu. Kısa süre önce ise büyük oyun firması Riot Games’in 530 çalışanıyla yollarını ayıracağı aktarıldı. Toplam işgücünün yaklaşık yüzde 11’ini gönderen firma, bu konuda yaptığı açıklamada, “Gerçekleştirdiğimiz bazı önemli yatırımların karşılığını beklediğimiz şekilde alamıyoruz” dedi. Bu arada dün TikTok’un da ABD merkezli olarak 100 personeliyle yollarını ayırdığı duyuruldu.

Buna ek olarak Google da çok önemli projeler geliştiren X Labs bölümünden çok sayıda kişiyi çıkarmış durumda. Google, yakın zaman önce başka işten çıkarmalar da yapmıştı. Şirket eğer kaçırdıysanız donanım tarafında yüzlerce çalışanını işten çıkardı. Firmanın özellikle AR yani artırılmış gerçeklik tarafında bir kıyıma gittiği belirtiliyor, aynı zamanda Google’ın çatısı altındaki Fitbit’in kurucu ortakları James Park, Eric Friedman ve diğer Fitbit liderlerinin de internet devinden ayrıldığı açıklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir