Microsoft Copilot sistemi genel bir güncelleme aldı
Microsoft Copilot LOG Tasarım

Microsoft Copilot sistemi genel bir güncelleme aldı. Firma ayrıca hizmet için ciddi para harcayarak bir Super Bowl reklamı yayınladı.

Yakın zaman önce çok sayıda kişiyle yollarını ayıran Microsoft, yapay zeka sistemi Copilot için bir Super Bowl reklamı vermeyi ise eksik etmedi. Sistemi bugün yukarıda izleyebileceğiniz reklama ek olarak genel bir güncellemeye alan ve hem daha stabil hem daha hızlı hem de görsel olarak daha temiz hale getiren firma, Copilot’u Türkçe sitesinde artık “Günlük yapay zeka eşlikçiniz” mottosuyla öne çıkarıyor, sistemi hemen her servisinde aktif olarak sunuyor. Bu yıl tanıtacağı Windows 12’yi de yapay zekanın merkezde olduğu bir işletim sistemi olarak tasarlayan firma, bundan önce Copilot Pro ile ses getirmişti. Kaçıranlar için Microsoft Copilot Pro aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi olarak karşımıza çıkarıldı. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi Copilot GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda Copilot için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Geçtiğimi haftalarda itibarıyla Copilot için hazırlanan iOS ve Android uygulamalarını da herkese açan Microsoft, hepsine ek olarak artık tüm işletmelerin kullanıcı başına aylık 30 dolar vererek Microsoft 365 temelli Copilot’a erişim sağlamasına da izin veriyor.

Bu arada Microsoft, Copilot’u Windows’ta otomatik olarak açmak da istiyor. Microsoft eğer kaçırdıysanız şu an Windows 11 için yeni bir ayar seçeneği geliştiriyor. Bu ayar aktif edilirse Windows 11 PC’ler açıldığı zaman Copilot sistemi otomatik olarak açılacak yani sistem açıldığı zaman kişilerin karşısına ilk olarak Copilot çıkacak.

 

Yapay zekâ sistemini ciddi şekilde öne çıkarmak isteyen firma, bunu yüksek ihtimalle başta yerleşik olarak açık sunacak ancak süreci isteyenler özelleştirme ayarlarından kapatabilecekler. Bu tarz adımları genel olarak iyi karşılanmayan Microsoft, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz günlerde gelişmiş yapay zekâya hızlı erişim için özel bir Copilot klavye tuşu da duyurdu.

Bundan sonra pazara sunulacak çok sayıda dizüstü klavyesinde ya da normal klavyede bir Copilot tuşu olacak. Bu “Alt” tuşunun yanında konumlandırılacak yeni tuşa basıldığı zaman OpenAI’ın dil modelleriyle desteklenen gelişmiş üretken yapay zekâ açılacak ve böylece istenilen her konuda hızlıca bilgi sahibi olunabilecek.

Şirketin yaklaşık 30 yıl önce getirdiği özel Windows tuşu sonrasındaki ilk büyük adımı olan Copilot tuşu, birçok kullanıcının hoşuna gidecek izlenimi oluşturuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu tuş Copilot’un aktif edilmediği ülkelerde işlevsiz kalmayacak, Windows’un yerleşik arama altyapısını açacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir