Microsoft Surface modelleri ilk gerçek yapay zekâ PC’leri olabilir
Microsoft Surface Pro 9

Ortaya atılan son iddialara göre 2024’te çıkacak Microsoft Surface bilgisayar modelleri gerçek birer “yapay zekâ” PC’si olabilir.

Microsoft biliyorsunuz uzun zamandır kendi bilgisayar modellerini geliştiriyor. Surface serisi adı altında pazara sunulan bu modellerin yıl içinde karşımıza çıkarılacak yeni versiyonları, ortaya çıkan son iddialara göre merkeze tamamen yapay zekâyı koyacak. Windows Central’a göre 2024’ün Surface Laptop ve Surface Pro modelleri “Arm” veya “Intel” işlemci seçeneklerine sahip olacak. Bu yapay zekâ işlemlerine özel NPU’lara sahip işlemciler sayesinde faydalı birçok üretken yapay zekâ hizmetinin direkt olarak bilgisayarlarda çalıştırılacağı aktarılıyor. Bu sayede sunucu yükünü ciddi şekilde azaltma imkanı bulunan Microsoft, yeni modellerde ARM özelinde Qualcomm imzalı Snapdragon X‘e yer verecek, Intel tarafında ise ilk defa ayrı bir NPU taşıyan 14. nesil Core işlemciler kullanılacak. Bu yeni Surface modelleri spesifik olarak Windows 12 odaklanarak tasarlanıyor, Windows 12’nin en büyük yeniliğinin OpenAI’a yapılan yatırım sayesinde mümkün olacak, gelişmiş bir yapay zekâ altyapısı olacağı ve Copilot AI özelinde yeni sistemin çok daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunacağı söyleniyor. Bu konuda AMD’nin CES 2023’teki sunumuna katılan Windows’un eski yöneticisi Panos Panay, Yapay zekâ Windows’ta her şeyi değiştirecek ve birçok konunun kelimenin tam anlamıyla yeniden keşfedilmesini sağlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada süreci donanım seviyesine kadar indirerek yüksek bir çevrimiçi ve aynı zamanda çevrimdışı yapay zekâ deneyimi sunacak gibi görünen Microsoft, gerçekten büyük gelecek planları yapıyor ve gelişmiş bir yapay zekânın merkezde olduğu bir işletim sisteminin getireceği özellikler şimdiden çok ama çok büyük merak uyandırıyor. Bir süredir “Hudson Valley” kod adlı Windows 12 işletim sisteminin 2024’ün ikinci yarısında tanıtılacağı dile getirilmeye başlandı. Elbette henüz yüzde 100 kesin bir açıklama ya da resmi duyuru yok ancak yeni işletim sistemi 2024 bitmeden hayatımıza girecek gibi görünüyor. İşlemci devi Intel de yeni Windows işletim sisteminin 2024 yılında geleceğini düşünüyor. Intel CFO’su David Zinsner bu konuda yaptığı bir açıklamada, “2024’ün özellikle yeni Windows sürümü nedeniyle müşteriler için oldukça iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir