OLED iPad Pro modelleri için panel üretimine başlandı
iPad Pro LOG Tasarım

2024 içerisinde lanse edilecek OLED iPad Pro modelleri için yeni haberlere göre panel üretimine başlandı.

The Elec’in haberine göre 11-inç ve 13-inç olmak üzere iki farklı boyutta tanıtılacak 2024 iPad Pro modelleri nisan ayında satışa sunulacak. Bu modeller eğer daha önce görmediyseniz bünyelerinde hibrit bir 120 Hz OLED panel taşıyacak, tabletler bu esnek ve sert malzemelerin bir araya getirildiği yeni nesil panel ile gerçek siyahları ve canlı renkleri olabildiğince dayanıklı bir temelde sunacak. Normal OLED panellerden daha ince olacağı söylenen bu paneller için tedarikçileriyle (Samsung Display ve LG Display olduğu düşünülüyor) uzun süredir çalışan Apple, bazı duyumlara göre OLED iPad Pro modellerine MagSafe şarj desteğini de ekleyebilir. Bu halen yüzde 100 kesin değil ancak ilk defa gündeme gelmiyor. MagSafe adımını atarsa iPad dünyasında yeni bir aksesuar hareketliliği yaratacak olan Apple, kabloları ortadan kaldıracak şarj altyapısı ile şimdiden iyi geri dönüşler alıyor. Güney Kore’den gelen iddialara göre OLED iPad Pro modelleri mevcut LCD temelli modellerden çok daha pahalı olacak yani Apple, OLED panellerin yüksek maliyetini direkt olarak tüketicilere yansıtacak. İddialar ailenin 1.500 dolardan başlayacağını ve en üstte fiyatın tam 2 bin dolara kadar çıkacağı yönünde. Bu iddialar elbette henüz kesinleşmiş değil ancak yeni modellerin hatırı sayılır oranda daha pahalı olacağı ilk defa gündeme gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yolda olan yeni iPad’ler hakkında bundan önce Apple’a yönelik sağlam kaynak Mark Gurman konuşmuştu. Kaynak, Apple’ın yeni yılda eksiksiz olarak tüm iPad’leri (Normal model, Air, Pro, Mini) yenileceğini belirtmiş, modellerin aynı anda tanıtılmasını ise beklemediğini aktarmıştı. Daha sonra yeni iPad’ler hakkında Ming-Chi Kuo bir açıklama yaptı. Analistin tedarik sürecinden elde ettiği bilgilere göre Apple’dan 2024’ün ilk çeyreğinde öncelikle 10,9-inç yanında 12,9-inç LCD ekrana sahip yeni Air modelleri gelecek, çok merak edilen yeni Pro’lar ise 2024’ün ikinci çeyreğinde karşımıza çıkarılacak.

Apple iddialara göre yeni yılda “mini” ile “standart” iPad modellerini de güncelleyecek. Pro ve Air’lere yeni tanıttığı M3 işlemci ile güç vereceği aktarılan Apple, yeni tabletlerin hiçbirinde tasarımsal bir değişikliğe gitmeyecek gibi görünüyor. Firmanın sadece belirli modellerde çerçeveleri inceltmesi bekleniyor, genel yapının ise bu yıl korunacağı söyleniyor. Firmanın 2025 yılı için bir katlanabilir ekranlı iPad geliştirdiği de zaman zaman dile getirilen dedikodular arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir