Oyun Kodları ve Dijital Kartlar İçin KDV Zorunluluğu


Yürürlüğe giren yeni yasa kapsamında, artık yurt dışından temin edilmiş olan oyun kodları ve dijital kartlar için KDV gündeme geldi. Detaylar haberimizde sizi bekliyor.


İlginizi Çekebilir: Netflix Türkiye Abonelik Fiyatları İçin Yeni Zam


Oyun Kodları ve Dijital Kartlar İçin KDV Zorunluluğu Getirildi

Bildiğiniz gibi sanal ortamda veya fiziki mağazalarda oyun ve cüzdan kodu, e-pin, etkinleştirme veya hediye kartı gibi imkanlar var. Bir süre öncesine kadar bunlardan vergi alınmıyordu. Ancak Resmî Gazete üzerinde yayınlanana göre, artık bunlar da KDV kapsamına dahil oluyor.

Belirtilene göre, ülkemizde yerleşik KDV mükellefi olmayan reel kişiler tarafından yurt dışı elektronik hizmet sunucularından sağlanan kartlar, kodlar ve şifreler için bu işleme ilişkin KDV yurt dışı firma tarafından beyan edilip de ödenmesi ve ülkemizde satılması halinde de hesaplanmış olan KDV’yi satıcı firmalar beyan etmek durumunda olacaklar.

oyun-kodlari-ve-dijital-kartlar-kdv-zorunlulugu

Aksi durumda ise KDV uygulaması gerçekleşmeyecek. Yani etkinleştirme veya kod gibi içerikler herhangi bir ürüne veya hizmete ile bağlı değil ise KDV kapsamına dahil edilmeyecek.

Ülkemizde Steam mağazasının MENA-USD geçişi sonrasında oyunlara ulaşmak çok daha zor bir hâl alırken, birçok oyun kodu satan site üzerinden oyunlara biraz daha uygun fiyatlara ulaşmak mümkündü. Bu düzenleme ile birlikte bu fiyatlarda da artış yaşanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir