Ray Tracing Nedir? | Donanim Arşivi


Işın izleme, yani ray tracing özelliği aslında yeni bir şey sayılmaz. Fakat başta Nvidia’nın bu teknolojinin üzerine düşmesiyle birlikte hayatımıza girmeye başlıyor. Oyun dünyasının geleceği olarak görülen bu teknoloji aslında şimdiden önem kazanmaya başladı. Peki ışın izleme yani ray tracing nedir?

Nvidia ile başlayan ışın izleme akımı şimdilerde AMD’nin de dahil olmasıyla birlikte devam edecek. Yeni nesil ekran kartlarında bu desteğin bulunmasıyla birlikte insanların aklına ışın izleme nedir? Ray tracing nedir gibi sorular geliyordu. Bilmeyenler için konuyu basitçe açıklamaya çalışacağız!

Oyunlarda Ray Tracing Nedir?

Işın izleme özelliği hakkında aslında çokça konuşulabilir, fakat genel olarak ne olduğunu anlamanız için basitleştirmekte fayda var tabii ki. Oyunlarda, 3D görüntülerde bildiğiniz gibi gölgeler ve yansımalar belirli bir düzene göre ilerler. Fakat bu durum her zaman gerçekçi olamayabiliyor.

İşte bu durumu hem daha gerçekçi hale getirmek hem de iş yüklerini değiştirmek adına günümüzdeki ekran kartlarında donanımsal olarak ışın izleme özelliği getirildi. Bu sayede 3D görüntülerdeki yansımalar, gölgeler gerçeğe en yakın şekilde anlık bir şekilde hesaplanıyor. Bu anlık hesaplamalar yüksek bir GPU gücüyle birlikte ortaya çok daha gerçekçi, göze hoş gelen yansımalar ve gölgeler ortaya çıkartıyor.

Nvidia RTX Nedir?

Bu teknolojiyi şu an için genel pazara ilk Nvidia’nın getirdiğini söyleyebiliriz. RTX 2000 serisi ekran kartlarıyla birlikte ışın izleme görevlerinde kullanılan özel çekirdekler sayesinde bu zorlu işleri farklı bir birim üstleniyordu. Çünkü bu işlemi direkt olarak GPU’ya yaptırdığınız zaman bu iş yükü çok ağır geliyordu ve oyunlarda aldığınız FPS değeri gerçekten çok düşüyordu.

Bu olaya ilk başlayan Nvidia olunca Nvidia RTX destekleyen oyun sayısı haliyle bir hayli arttı. Günümüzde çıkan yüksek bütçeli oyunlarda Nvidia RTX teknolojisi bulunuyor haliyle. Şimdi ise Patch Tracing gibi çok daha üst seviye RTX teknolojileri geliştiriliyor.

AMD Ray Tracing (DXR) Nedir?

AMD ise bu olaya biraz daha geniş bakmayı tercih ediyor. DirectX’in sunduğu ışın izleme özelliğini kullanacaklar Radeon 6000 serisi ekran kartlarıyla birlikte. Fakat bu sefer Nvidia RTX destekli oyunlarda bu kartların destek sunamayacağı bildirildi. Fakat DirectX RayTracing daha genele hitap ettiği için bu tarafta bağımsız yapımların bile AMD Ray Tracing desteği sunabileceğini görebiliriz. Fakat günümüzde Nvidia RTX kadar yaygın olduğunu söyleyemeyiz.

Ray Tracing FPS Düşürür mü?

Işın izleme FPS düşürür mü? Bu sorunun cevabı evet. Güçlü bir ekran kartına sahip olsanız bile oyunlardaki bu ışın izleme özelliği performansı ciddi anlamda düşürmektedir. Bu FPS düşüşünün etkisini hafifletmek için Nvidia DLSS, AMD FSR gibi FPS yükselten teknolojileri kullanmanızı öneririz. Buna ek olarak günümüzde artık Frame Generation teknolojileri de yaygınlaştığı için bu dezavantaj eskisi kadar etki etmiyor.

Işın İzleme Teknolojisi Olan Bazı Oyunlar

Işın izleme özelliği nedir bunu anlattık, peki bu özelliği deneyimlemek için gereken nelere sahip olmamız gerekiyor derseniz şu an için Nvidia RTX 2000-3000-4000 serisi bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor tam anlamıyla yaşamak için. Ya da henüz piyasaya sürülmeyen RX 6000-RX 7000 serisi bir ekran kartına sahip olmanız gerekecek. Işın izleme destekli bazı oyunlar işe şöyle;

  • Watch Dogs: Legion
  • Minecraft
  • Shadow of the Tomb Raider
  • Control
  • Fortnite
  • Battlefield 5
  • Death Stranding
  • Cyberpunk 2077
  • Dying Light 2
  • Spider-Man Remastered

İlginizi Çekebilir: Cyberpunk 2077 Türkçe Yapma


Bu liste sadece bu oyunlardan aklımıza gelenler, bunun haricinde onlarca oyunda daha Nvidia RTX desteği bulunmakta. Işın izleme nedir? Ray tracing nedir? Gerak edenler için aslında en iyisi oyunları canlı olarak oynamak ya da bir videoyla birlikte gözlemlemek olacaktır. Çünkü bu görsel bir fark olduğu için yazıyla anlatmak bir hayli zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir