Samsung’dan ”Herkes için Yapay Zeka” vizyonu


Samsung, ”Herkes için Yapay Zeka” vizyonunu CES 2024‘te tanıttı. Samsung, geliştirdiği teknolojilerin, ürünlerin ve hizmetlerin yaşamı kolaylaştırmak için yapay zeka destekli yeteneklerden nasıl faydalandığını anlattı.

Samsung CEO’su Jong-Hee (JH) Han, basın toplantısında yaptığı açılış konuşmasında, yapay zekânın bağlantılı teknolojiler konusunda insanların günlük yaşamını iyileştirirken her zaman kontrollü ve “arka planda” çalışmaya devam edeceğini aktardı. JH Han ile birlikte şirketin önde gelen yöneticilerinin özetlediği strateji, yapay zekanın hem kolay hem de kullanışlı bir şekilde bağlantılı deneyimleri geliştirmedeki rolüne odaklandı. Basın toplantısında Samsung, şirketin bu hedeflere ulaşılmasını destekleyen bir dizi ürün ve hizmet tanıttı.

Yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, daha akıllı ve daha iyi deneyimlerin yaşama şeklimizi yeniden tanımlayacağını belirten JH Han, “Samsung‘un güçlü cihazlardan oluşan geniş portföyü ve açık kaynak iş birliklerini geliştirme arayışı, yapay zeka ve hiper-bağlanabilirlik özelliklerinin herkese ulaştırılmasına yardımcı olacak” dedi.

Samsung Türkiye’den konuyla ilgili açıklama

Samsung Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy ise basın toplantısıyla ilgili değerlendirmelerini şu sözlerle paylaştı:

”Yapay zeka, dünyamızı dönüştürürken iletişim ve bağlantılı yaşamı yeni bir noktaya taşıyor. Samsung olarak, yıllardır yapay zekaya stratejik olarak yatırım yapıyoruz. Daha konforlu, daha sürdürülebilir ve kişiselleştirilebilir bir yaşam tarzı sunabilmek için AI teknolojisinin kilit bir önemi olduğunu düşünüyoruz. Bunu da AI vizyonumuzu 3 ana başlıkta ele alarak yapıyoruz; toplum için AI, ürün için AI, deneyim için AI. İşte bu üçlü yapı, bu yıl CES 2024 sloganımız olan ‘Herkes için AI’ yaklaşımını özetliyor diyebiliriz. TV’lerimiz, akıllı buzdolaplarından çamaşır makinelerine, fırınlardan akıllı süpürgelere kadar burada tanıttığımız cihazlarımız, yapay zekanın sunduğu akıllı özelliklerle donatılmış durumda. Bu ürünler, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre kendilerini adapte edebiliyor ve böylece daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Aynı zamanda daha sürdürülebilir ve erişilebilir bir toplum düzenine katkı sağlıyor. Gelecekte de yapay zeka ve akıllı teknolojilerin, kullanıcı deneyimini odağına alarak daha ileri seviyeye taşıyacağını düşünüyoruz. Samsung olarak bu alanda yol gösterici konumundayız ve bu alandaki yatırımlarımıza ve ürün geliştirmelerimize ara vermeden devam edeceğiz. Tüketicilerimizden de bu çabalarımızın karşılığını görüyoruz.

Samsung cihazlar kullanıma göre daha akıllı hale geliyor

Başkan Yardımcısı ve SmartThings Başkanı Jaeyeon Jung, Samsung‘un SmartThings vizyonunu aktarmanın yanında, yapay zeka teknolojisiyle kullanıcılar ve cihazları arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin heyecan verici yeni yollarını şu cümleyle vurguladı, “Bir müşteri ne kadar çok Samsung cihazı kullanırsa, bu cihazlar o kadar akıllı hale geliyor ve günlük hayatı daha iyi öğrenip destekliyor.”

Uzamsal yapay zeka, kullanıcının yaşam alanını ve rutinlerini öğrenen cihazlarda, bu vizyonu mümkün kılmanın anahtarı olarak öne çıkıyor. Cihazlar bu sayede daha kişiselleştirilmiş bir ev yönetimi deneyimi sunuyor. Kullanıcıların tüm cihazların durumunu ve konumunu kolayca kontrol edebilmesini mümkün kılan SmartThings, dijital kat planları oluşturulması konusunda robot süpürgeler gibi bağlı cihazlarda LiDAR teknolojisini kullanıyor. SmartThings Mart ayında, Samsung akıllı telefon ve TV’lerde daha ayrıntılı bir deneyim yaşatmak için geliştirilen 3 Boyutlu Harita Görünümü özelliğini kullanıma sunacak. Ayrıca, yalnızca bir QR koduyla, kullanıcıların kendi SmartThings ekosistemlerine aile ve arkadaşlarını eklemesine olanak tanınacak, böylece evdeki her kullanıcı kendi rutinini oluşturabilecek.

 

İlginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir