Snapdragon X Elite, M3’ten yüzde 21 daha hızlı
Snapdragon X Elite

Qualcomm, yeni işlemcisi için iddialı konuşuyor. Firmaya göre Snapdragon X Elite, Apple imzalı M3’ten yüzde 21 daha hızlı çalışıyor.

Qualcomm’un kendi verilerine göre Geekbench’in çok çekirdek testinden Snapdragon X Elite işlemci 15.300 puan alırken, Apple M3 işlemci ise 12.154 puan alıyor. Evet, X Elite sentetik performans testinde daha hızlı ancak aktarıldığı kadarıyla firma bu performansa hangi güç seviyesinde ulaştıklarını henüz net olarak paylaşmıyor. Eğer yüksek performans çok daha yüksek enerji sarfiyatı ile geliyorsa, bu durum dizüstü odaklı bir işlemci için hiç iyi olmayacaktır. Daha önce yapılan paylaşımlara göre 4 nm temelli işlemci 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor. 4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor. 2024’ün ortasında gerçek laptoplar içerisinde karşımıza çıkacak Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı.

Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir