Stellantis, elektrikli tarafta agresif fiyat savaşına girmeyecek
Stellantis CEO'su Carlos Tavares LOG Tasarım

Çok sayıda markanın başında bulunan çatı firma Stellantis, elektrikli taraftaki aşağıya dönük agresif fiyat savaşına girmeyecek. CEO Carlos Tavares bu konuda net açıklamalarda bulundu.

Çok sayıda markanın başında bulunan çatı firma Stellantis ve şirketin başındaki isim Carlos Tavares, elektrikli otomobil pazarında Tesla’nın başlattığı ciddi fiyat indirimleriyle satışları artırma stratejisini çok mantıklı görmüyor. Stellantis’in birçok rakibinin aksine elektrikli araçlarından para kazandığını söyleyen Tavares, aşağıya yönelik fiyat yarışına girmeyeceklerini çünkü bunun iyi bir şey olmadığını belirtiyor. “Fiyatları aşırı seviyede düşüren ve bu nedenle kârlılığı yerle bir olan bir şirket tanıyorum” diyen ve burada isim vermeden Tesla’ya gönderme yapan CEO aynı zamanda, “Maliyetlerinizi göz ardı ederek büyük fiyat indirimine giderseniz sonunuz iyi olmaz. Bu yüzden fiyat konusunda dibe doğru bir yarıştan kaçınmaya çalışıyorum. açıklamasını yapıyor. Bazı otomobil üreticilerinin fiyatları çok fazla düşürmesi sonrasında bir “devralma hedefi” haline gelebileceklerine inanan Carlos Tavares, son dönemde ciddi bir sorun olan gemi saldırıları hakkında da konuştu. Kaçıranlar için elektrikli otomobil pazarının devi ismi Tesla, Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıların tedarik zincirini etkilemesi yani yeterince parça alamaması nedeniyle Almanya fabrikasındaki üretimi iki hafta boyunca durdurma kararı aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berlin merkezli Almanya fabrikasından Türkiye’ye de Model Y gönderen firma, yaşanan olaylardan çok ciddi şekilde etkileniyor. Almanya yanında ABD ve Çin merkezli fabrikaları da bulunan ve oralarda üretime devam şirket, ihtiyacı olan parçalar eline geçtiği zaman üretime tekrar başlayacak, bu durumdan dolayı müşteriler büyük ihtimalle satın aldıkları araçlarını en az 1 ya da 2 aylık bir ekstra bekleme sonrasında kullanmaya başlayabilecek. Geçtiğimiz hafta içinde öğrendiğimiz kadarıyla durum Volvo tarafını da vurdu. Belirli parçaları alamayacağı için Avrupa’daki üretimi bir süre için durduran (Belçika fabrikasında) firma, diğer Avrupa merkezli tesislerde ise üretime devam edeceğini aktardı. Süreç ile ilgili olarak konuşan Carlos Tavares, olayların kendileri için şimdilik aşırı büyük bir sorun yaratmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir