Twitch, çıplaklığın ima edilmesini de yasakladı
Twitch

Dünyanın en büyük canlı yayın platformlarından olan Twitch, çıplaklığın ima edilmesini de yasakladı.

Eğer kaçırdıysanız Twitch platformdaki cinsel içeriklere yönelik yaklaşımını kısa süre önce güncelledi. Bu kapsamda yapılan değişiklikleri bir parçası olarak, yayın platformu artık izleyicileri içerik hakkında net olarak uyaran bir etikete sahip olduğu sürece daha önce yasaklanmış bazı içeriklere izin vermeye başladı. Twerk, sürtünme dansı veya direk dansı gibi danslara artık etiketsiz olarak izin verileceğini duyuran şirket, artık “gerçek değil bir görsel çalışma kapsamında çizilmiş olan tamamen açık kadın göğüslerinin veya cinsel organların ya da kalçaların da artık cinsiyete bakılmaksızın etiket ile beraber izinli olduğunu duyuruyor. Bu konuda, “Twitch’te gelişen bir sanatçı topluluğu var ve bu politika aşırı cezalandırıcıydı” diyen şirket, tamamen giyinik olsalar bile göğüsleri, kalçaları veya pelvik bölgeyi kasıtlı olarak vurgulayan içeriklere de izin vereceklerini duyuruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Yayıncılar neyin yasak neyin serbest olduğunu belirlemekte zorlanıyordu, eski Cinsel Müstehcen İçerik politikası sektör standartlarıyla uyumlu değildi ve kadın yayıncıların orantısız bir şekilde cezalandırılmasına neden oluyordu.” diyen ve yeni politikaları daha anlaşılır hale getiren firma, yeni değişikliğin üstünden çok geçmeden geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Sanat kategorisinde başlayan cinsel organların ön planda olduğu çizim / görsel kullanımını görmezden gelemeyen firma, bugünden itibaren geçerli olmak üzere sanatsal çıplaklık ile alakalı değişiklikleri geri aldıklarını duyurdu. Bundan böyle Twitch’te gerçek veya kurgusal çıplaklık tasvirlerine, hangi alanda olursa olsun izin verilmeyeceği duyuruldu. “Çıplaklığın dijital tasvirleri benzersiz bir zorluk teşkil ediyor çünkü yapay zeka gerçekçi görüntüler oluşturmak için kullanılabiliyor ve dijital sanat ile fotoğrafı birbirinden ayırmak zor olabiliyor.” diyen Twitch, süreç hakkında ek olarak ayrıca, “Bu kısıtlama yetişkinlere yönelik oyunlar için geçerli değildir.” açıklamasını da yapmıştı.

Bugün ise çıplaklığın ima edilmesini de yasakladı ve eski süreç için ban uyarısı yaptı. Bu konuda, “Yaptığımız güncelleme yayıncıların vücutlarını veya kıyafetlerini engellemek için siyah sansür çubukları ya da başka öğeler kullandığı ve kadraj dışı kullanımlarla izleyicilerin yayıncının tamamen veya kısmen çıplak olduğunu sanmasına neden olan son metaya yanıt olarak yapılmıştır.” diyen Twitch bu konuda ayrıca, “Çoğu yayıncı bu içeriği uygun şekilde etiketlemiş ve nesnenin arkasında veya kadraj dışında kıyafet giyiyor olsa da, birçok kullanıcı için bu içeriğin küçük resimleri Twitch’teki deneyimleri için rahatsız edici olmaya başladı. Cinsel Tema etiketiyle etiketlenmiş içerikler ana sayfada gösterilmese de, bu içerikler kategorilerde gösteriliyor ve birçok kullanıcının Twitch’te içerik bulmak için bu sayfaları sık sık ziyaret ettiğinin farkındayız.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir