Üst seviye telefon pazarında Apple liderliği devam ediyor
iPhone 15 Pro iPhone 16 Pro LOG Tasarım

Üst seviye akıllı telefon pazarında Apple liderliği devam ediyor. Bütçesi uygun olanların bir numaralı tercihi halen iPhone’lar.

Counterpoint Research imzalı rapora göre üst seviye / premium akıllı telefon pazarının lideri 2023 yılında da yüzde 71’lik bir pazar payı ile Apple oldu. Apple’ı pazarda yüzde 17 pazar payı ile Samsung izledi, üçüncü isim ise yüzde 5 pazar payı ile ABD ambargosu altındaki Huawei oldu. 600 dolar üstü telefonları kapsayan hesaplara göre Apple’ın en üstteki pazar payı 2022’de yüzde 75 seviyesinde yer alıyordu yani firma 2023’te ufak da olsa bir kayıp yaşadı. Premium akıllı telefon pazarının 2023’te büyüdüğünü belirten şirket, bu ivmenin 2024 yılında da sürmesini bekliyor. Alanın lideri olan Apple elbette şu an 2024’ün eylül ayında tanıtacağı iPhone 16 ailesi üzerinde çalışıyor. Bu serideki telefonlar (16, 16 Plus, 16 Pro ve 16 Pro Max ya da 16 Ultra), iOS 18 kodlarında yapılan keşfe göre ortak olarak “A18” adının verileceği yeni bir işlemci ya da işlemciler üzerine kurulacak. Yani 16 serisine 15 serisindeki A17 işlemci taşınmayacak, bu bazı kafa karışıklıklarını önlemek adına daha güzel olacak. 16 Pro ve 16 Pro Max’e “A18 Pro” koyma ihtimali bulunan ancak bunu yapmaması da olası duran Apple, şu an iPhone 15 ve 15 Plus’ta “A16 Bionic“, 15 Pro ve 15 Pro’da ise daha güçlü “A17 Pro” işlemciyi kullanıyor. Telefonlar geçtiğimiz günlerde yine gündeme geldiği üzere bünyesinde “Capture Button” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar.

Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor. Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor, video yanında fotoğraf için bir deklanşör görevi görme beklentisi de bulunuyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, telefonlar için bu buton haricinde devasa bir fiziksel değişiklik ise planlamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir