Volkswagen Otomobillerine ChatGPT’yi Getiriyor | Donanim Arşivi


Volkswagen, CES 2024’de popüler sohbet botu ChatGPT’yi binek araçlarının çoğunda standart bir özellik haline getireceğini duyurdu. ChatGPT, yapay zeka tabanlı bir metin üretme ve anlama sistemi olup, kullanıcılarla doğal bir şekilde konuşabiliyor.

Volkswagen Araçlara ChatGPT Geliyor

Volkswagen, başlangıçta ChatGPT’yi ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, Tiguan, Passat ve Golf modellerine getirecek. Bu araçlar 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren ABD pazarında satışa sunulacak. Alman üretici, diğer modellerde ve bölgelerde de ChatGPT’yi sunmayı planladığını belirtti.

Volkswagen’in araçlarında zaten bilgi-eğlence sistemini kontrol etme, navigasyon, klima kontrolü ve benzeri diğer özellikleri zaten kontrol eden bir sesli asistan bulunuyor. Ancak ChatGPT ile daha sezgisel ve ileri düzey etkileşimler kurulabilecek. ChatGPT’nin getireceği özellikler arasında konuşmaları zenginleştirme, soruları yanıtlama, sezgisel bir dille etkileşim kurma, araca özel bilgiler alma gibi özellikler bulunuyor. Sesli asistanın yeterli kalmadığı durumlarda ise ChatGPT devreye giriyor.

Alman otomobil üreticisi, ChatGPT’nin nasıl çalıştığına dair bir demo göstermedi ancak teknolojinin güvenli ve verimli olduğunu iddia ederek ChatGPT’nin sürücülerin araçlarıyla daha iyi bağ kurmasına ve yolculukları daha keyifli hale getirmesine yardımcı olacağını umduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir