WhatsApp, “favori kişiler” özelliği için çalışmaya devam ediyor
WhatsApp LOG Tasarım

Alanın lideri olmayı sürdüren WhatsApp, ortaya çıktığı kadarıyla “favori kişiler” özelliği için çalışmaya devam ediyor.

WhatsApp yakında hem mobil hem de web sürümüne bir “favoriler” bölümü ekleyecek. Sohbet kısmında yer alacak bu bölümde, “favori” olarak eklediğiniz kişilerin sohbet pencereleri yer alacak, böylelikle görüşülen diğer kişilerden daha fazla değer verilenlere hızlı şekilde ulaşılabilecek. Bu arada WhatsApp’ın bağlantılı cihazlar arasındaki sohbet kilitlerini senkronize etmek için çalıştığı da söyleniyor. Android ve iOS kullanıcıları sohbetlerini hali hazırda kilitleyebiliyor ancak bu kilitleme işlemi Web, Windows ve macOS sürümlerine taşınmıyor. İşte bu yakında değişecek, kilitler farklı platformlar arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edilecek. WhatsApp, kısa süre önce de kanallar üzerindeki içerikleri durum olarak paylaşma özelliğini sunmaya başladı. Firma bu konuda firma şunları aktarmıştı: “Yeni kanallar özelliği durum’a yönlendirme kullanıma sunuldu. Sevdiğiniz insanlara en son haberler veya spor güncellemeleri gibi sevdiğiniz içerikleri gösterin. Kanallar’da neye bakıyorsanız, onu durum’unuzda kolaylıkla paylaşın.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp bu yakında herkese açılacak imkan öncesinde iOS için de geçiş anahtarları sunmaya başlayacak olmasıyla gündeme gelmişti. Android için WhatsApp uygulamasında uzun süredir geçiş anahtarları sunuluyor. İşte bu özellik yakında iOS tarafında da eksiksiz olarak yer alacak (Şu an beta sürümlerde bulunuyor) ve parolasız daha güvenli bir deneyim sunacak.

Peki nedir bu geçiş anahtarları? Sürece Google ile aktif olarak destek veren isimlerden olan teknoloji devi Apple bu konuda kendisi şunları aktarıyor: “Geçiş anahtarı, size gösterilmeyen şifreli bir oluşumdur ve parola yerine kullanılır. Geçiş anahtarı, parolayla karşılaştırıldığında güvenliği ciddi şekilde iyileştiren bir anahtar çiftinden oluşur. Bir anahtar geneldir, kullandığınız web sitesine veya uygulamaya kayıtlıdır.

Diğer anahtar ise özeldir, yalnızca aygıtlarınız tarafından tutulur. Güçlü, endüstri standardı şifreli tekniklerin kullanılmasıyla, bu anahtar çifti aygıtlarınız ve web sitesi ya da uygulama arasında güçlü, özel bir ilişki kurmaya yardımcı olur.”  WhatsApp’ın “Güvenli bir şekilde oturum açmanın basit bir yolu” olarak tanımladığı geçiş anahtarları hakkında paylaştığı kısa açıklama ise şöyleydi: “Parmak izinizi, yüzünüzü veya ekran kilidinizi kullanarak geçiş anahtarı temelinde doğrulama yapabilirsiniz. Geçiş anahtarlarınız güvenle Google Şifre Yöneticisi içerisinde saklanır.” Akılda bir geçiş anahtarı / parola tutulmasına gerek bırakmayan bu çok faydalı altyapı, kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir