Xbox Cloud Gaming “Meta Quest VR” başlıklara geldi
Xbox Cloud Gaming

Bulut oyun servisi Xbox Cloud Gaming (xCloud) bugün ikinci kez gündeme geldi. Bu sefer odak nokta Meta Quest VR başlıklar oldu.

Xbox Cloud Gaming hizmeti artık Meta’nın milyonlarca kullanıcısı bulunan gelişmiş VR başlık modelleri için de sunuluyor. Bunun için hazırlanan beta uygulama direkt olarak Meta Quest 2, Quest 3 ile Quest Pro başlıklarda kullanılabiliyor ve bulut oyunculuğu sanal gerçekliğe taşımak adına bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği yeterli oluyor. Bluetooth üzerinden Xbox ya da PlayStation (DualSense desteği daha sonra gelecek) oyun kumandası / kontrolcüsü desteğine de sahip olan altyapı, yüzlerce Xbox oyununu internet üzerinden aktarım tekniğiyle devasa bir sanal ekranda oynamanıza imkan tanıyor. Bugün çıkan uygulamanın beta sürümüne ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Xbox Cloud Gaming bugün başka hangi konuda gündem olmuştu? Kaçıranlar için servis içerisinde şu an sadece sevilen oyunlardan Fortnite ücretsiz olarak sunuluyor. Çünkü biliyorsunuz oyun normalde de ücretsiz şekilde oynanabiliyor. Ancak bu durum ileride değişebilir, Microsoft Gaming CFO’su Tim Stuart tarafından yapılan bir açıklama ile gündeme geldiği kadarıyla firma önümüzdeki yıl ya da daha sonra tüm oyunlara ücretsiz erişimi reklam desteğiyle beraber sunmaya başlayabilir.

Bu elbette henüz kesin değil ancak böyle bir iş modelinin aktif olarak masada olduğu söyleniyor ve bu bazı reklamlardan rahatsız olmayacak oyuncular için fena görünmüyor. Bilmeyenler için eski adıyla xCloud, yeni adıyla ise Xbox Cloud Gaming servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkan tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için de sunulan hizmet, maalesef Türkiye’de resmi olarak kullanılamıyor. Servisin Türkiye’de açılması uzun zamandır çok isteniyor fakat firmadan henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak oyuncular Türkiye özelinde tamamen çaresiz değiller. Yurt dışında çok sevilen servis Türkiye’de burada yer verdiğimiz yol ile ideal olmasa da kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir