Xiaomi SU7 elektrikli sedan için CEO yeni açıklamalarda bulundu
Xiaomi SU7 LOG Tasarım

Xiaomi SU7 elektrikli sedan ailesi için şirket CEO’su Lei Jun yeni açıklamalarda bulundu. Firmanın alandaki ilk çözümleri çok yakında yer alıyor.

Çinli elektronik devi Xiaomi çok uzun zamandır bir elektrikli otomobil üretmek adına çalışmalar yapıyor ve bu konuda büyük çıkış yaklaşıyor. Araçları bugün gündeme getiren ise Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından yapılan açıklamalar oldu. Bir röportaj kapsamında konuşan Jun’a göre Xiaomi imzalı ilk otomobil modeli için 1,4 milyar dolardan fazla ARGE yatırımı gerçekleştirildi ve projeye 3.400’ten fazla mühendis getirildi. Araca yönelik talebi üretimsel olarak karşılayamama endişesine sahip olan ve bu konuda oluşacak olumsuz bir durumun markaya zarar verebileceğinden korkan Jun, araç sektörüne kazanma hedefiyle geldiğini belirtiyor ancak yine de yeni bir alana adım attıkları için birçok soru işaretini aklından atamıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla firma yakında karşımıza SU7 (Speed Ultra 7) serisi ve seri içinde spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max modellerini çıkaracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

20 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacak bilgisi geçilen araçlardan temel model SU7, son sızıntılara göre UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek motor üzerinden 220 kW (295 beygir) güç getirecek ve BYD şirketi FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryayı merkeze alacak.

Daha üstteki SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ise iddiaya göre çift motor üzerinden sırasıyla 220 kW (295 beygir) ve 275 kW (386 beygir) güç sunacak. Motorları Çinli Suzhou Innovance Automotive’den gelecek araçların verimli ve güvenli Ternary lityum bataryası ise dev isimlerden CATL tarafından sağlanacak.

SU7 için 1.980 kg, SU7 Pro ve SU7 Max varyantları içinse 2.205 kg ağırlık açıklanan modelleriyle ön cam üstüne konumlandırılacak opsiyonel LiDAR üzerinden gelişmiş bir otonom sürüş sunacak firma (Bu konuda çok uzun zamandır testler yapılıyordu), araçlarındaki merkezi eğlence sisteminde ilk olarak Xiaomi 13 serisiyle tanıttığı HyperOS işletim sistemine yer verecek. 

BMW iX ve Mercedes-Benz EQXX gibi araçların tasarımında görev almış kişilerin desteğiyle şekillendiği söylenen Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max, sızıntı ile gördüğümüz kadarıyla Brembo frenler ile geliyor ve Michelin PSEV lastikler üzerinde yol alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir