“Yapay güneş” KSTAR ile yeni 100 milyon derece başarısı
yapay güneş

Güney Kore’nin yapay güneş olarak anılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) sisteminden yeni bir başarı geldi.

Temiz enerji kaynağı nükleer füzyon üzerinde çalışmalardan olan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research), bizim gündemimize hep kırdığı rekorlar ile geldi. Kurulan altyapı geçtiğimiz yıllarda tam 100 milyon santigrat dereceye çıkmış ve bu sıcaklıkta 20 saniye boyunca çalışmayı başarmıştı. Daha sonra yapılan bir denemede ise 30 saniyeye çıkılarak bir rekor daha kırılmıştı. Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü cuma günü yaptığı açıklamada ise, KSTAR’ın 30 saniye boyunca 100 milyon santigrat derecenin üzerindeki yüksek sıcaklıklarda çalışmasına olanak tanıyan yeni tungsten yönlendiriciler kurduklarını duyurdu. Bu işlemi sorunsuz ve eskiye nazaran daha stabil olarak gerçekleştirerek önemli bir başarı daha elde eden araştırmacılar, 2026 yılına kadar nükleer füzyon reaktörünü 100 milyon derecede 300 saniye çalıştırmayı hedefliyor. İlk bakışta 30 saniye çalışma süresi çok az gelebilir ancak 20 saniye öncesindeki rekorun 10 saniye olduğunu, KSTAR’ın 2019’da maksimum 8 saniye çalışabildiği hatırlamak gerekiyor. Yani süreçte az da olsa kademeli bir artış bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nükleer füzyondan gelen temiz ve sınırsız enerji üzerinde Çin ise EAST adı verilen sistemiyle faaliyet gösteriyor. Ülkenin yapay güneş olarak adlandırdığı bu füzyon reaktörü, geçtiğimiz senelerde yapılan bir denemede 100 milyon derece sıcaklığa ulaşmıştı. Gerçek Güneş’in merkez sıcaklığından tam altı kat daha yüksek ısıya ulaşan EAST, 0 zaman açıklandığı kadarıyla daha önceki denemeleri de ikiye katladı. Yapılan son denemede 10 MW seviyesinde ısıtma gücü elde eden yapay güneş, 2006 yılında faaliyete geçmişti. Radyoaktif atık içermeyen ve sera gazı emisyonu sorunu yaratmayan bu sistem, büyük ve uzun vadeli enerji üretimi için çok büyük önem arz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir