Yeni bir robot köpek daha doğdu: Unitree B2 [Video]


Robot dünyasında seçenekler artmaya devam ediyor. Bugün alanda dikkat çeken robot köpek sınıfında yer alan dört bacaklı Unitree B2 oluyor.

Çinli şirket Unitree tarafından geliştirilen Unitree B2, isminin de işaret ettiği üzere Unitree B1 üzerine kuruluyor ve doğal olarak daha yüksek bir performans sunuyor. Boston Dynamic imzalı Spot karşısına çıkarılan rakiplerden olan B2, robotik sistem eğitimi ve araştırmasının yanı sıra endüstriyel otomasyon, denetim, acil kurtarma ve güvenlik devriyesi gibi uygulamalar için tasarlanmış bir seçenek konumunda. Çevresini algılamak için iki HD kamera, iki derinlik algılayıcı kamera ve bir LiDAR modülü ile donatılan robot, bu sayede normal yollar yanında bozuk arazilerde otonom bir şekilde yol alabiliyor (Buna aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere merdivenler dahil). Maksimumda 21 km/s hızda yol alabildiği açıklanan model, 40 cm yüksekliğindeki objelerin üstünden geçebiliyor ve hareket halinde 40 kg, sabit konumda ise 120 kg yük taşıyabiliyor. Dahili 45-Ah/2,250-Wh lityum bataryası ile beş saat boyunca yürüyebildiği aktarılan ve bu sayede B1’i tam 3 saat geride bırakan B2’nin bacak eklemi aktüatörleri, B1’inkilere göre yüzde 170 daha fazla tork (360 Nm) getiriyor, bu da performansa direkt olarak etki ediyor. Dikkat çeken robot köpek için şimdilik bir fiyat bilgisi paylaşılmıyor ancak fiyat-performans oranının Spot’a nazara çok yüksek olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alanda bundan önce Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen robot köpek modelinin 100 metre koşu rekoru ses getirmişti. Araştırmacıların HOUND adını verdiği 45 kg ağırlığındaki robot köpek, 100 metreyi ortalama 18,12 km/s hızla koşarak 19,87 saniyede tamamladı. 100 metreyi en hızlı koşan dört bacaklı robot olarak Guinness World Record kayıtlarına giriş yapan HOUND, direkt olarak yüksek hızlı hareket özelinde tasarlanmış ve sadece düzgün değil engebeli yollarda ya da eğimli arazilerde de hareket edebiliyor. Kırılan rekor özelinde, “HOUND halen Usain Bolt’un 2009’da kırdığı 9,58 saniyelik 100 metre dünya rekorunun oldukça gerisinde yer alıyor.” bilgisi hatırlatılıyor, bu arada yüksek hıza başka robotlar da odaklanıyor.

Örneğin MIT Mini Cheetah robot köpek modeli uzun zamandır masada ve o da bizim karşımıza en son bir rekor ile çıkmıştı. MIT Biomimetic Robotics Laboratory tarafından hazırlanan robot, bir test platformu olarak yıllardır ses getiriyor. Mini takısını gerçekten ufak bir gövdesi olduğu için alan robot, özellikle ters takla atabiliyor olmasıyla ciddi şekilde öne çıkmıştı. Bu robot üzerinde çalışmaya devam eden MIT, bir ara Mini Cheetah sürüsüyle de ses getirmişti.

En son ise daha önce 8 km/s hızda koşabilen robotun 14 km/s hıza ulaştığı açıklanmıştı. Bu hız ile kendi rekorunu kıran robot, burada özel bir altyapı kullanıyor ve 14 km/s hıza çıkmayı kendi kendisine öğrenmesiyle dikkat çekmişti. Yapay zekâ temelinde çalışan özel bir yazılım altyapısından güç alan robot, yüksek hıza çıkmak için gereken en iyi yolu kendisi belirlemiş ve bunun için de çok sayıda deneme gerçekleştirilmiş.

Araştırmacılara göre kurulan bu sistem sayesinde Mini Cheetah hızlı koşmak yanında zorlu zeminlerde yürüme performansını da geliştirebiliyor. Bağımsız hareket kabiliyeti sürekli olarak artan ancak istenirse kontrolcüyle de yönetilebilen Cheetah, zıplama yeteneğine sahip ve fiziksel olarak çevreden gelen darbeleri algılayarak denge kurabiliyor. Düştüğünde tek başına ayağa kalkabilen Cheetah, aynı zamanda yüksekten atıldığı zaman da yumuşak bir iniş gerçekleştirebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir